Načítám ...

Liberator - plastová zbraň

9. Červen 2013

liberator1.JPG Někdy na začátku května letošního roku se na internetu rozšířila zpráva o plastové zbrani společnosti Defense Distributed, kterou lze vytisknout ve 3D tiskárně. To mě samozřejmě zaujalo a bleskurychle jsem si stáhnul volně dostupné potřebné soubory a pistoli ozkoušel. Krátce nato se svět zaplavil zprávami o tom, že šíření Liberatoru bylo vládou USA zakázáno a soubory z oficiálního downloadu byly stažené. Nyní jsou dostupné na The Pirate Bay. Pistoli Liberator vyvinul Cody Wilson.

Proč zrovna Liberator (osvoboditel)

Proč se ta zbraň jmenuje tak, jak se jmenuje. To by mě také zajímalo. Někde jsem se dočetl, že je to podle bombardéru B-24, to je ale naprostá blbost. Podle mě a Forbes to je podle zbraně FP-45 Liberator, kterou za druhé světové války americká armáda vypouštěla za nepřátelské linie - do Japonska i Francie. Tato jednoduchá plechová pistole byla stejně jako plastový Liberator na pár použití.

Jak to vypadá

Celá pistole je z pouhých 17 plastových dílů a jednoho hřebíku, který slouží jako úderník. Celým trikem Liberátoru je dvojice stočených pérek a acetonem vyhlazená hlaveň. Kohoutek pistole je bohužel velmi křehký a snadno se rozbije. Pistole je tedy skutečně celá (jak hlaveň tak kohoutek) stavěná na několik málo ran.

A jak to proboha vytisknu

liberator7.JPGPohled střelce Liberator lze vytisknout na kterékoliv 3D tiskárně. Jediné co ješte potřebujete je trocha ABS. Modely dílů, které jsem stáhnul já, měly velmi malé rozměry. Pokuď máte stejný problém, stačí je zvětšit 2000-krát. Tisknout musíte s podpůrnými vrstvami a jejich odstanění ze všech mrňavých zákoutí zbraně dá docela hodně práce. Hlaveň musíte po tisku začistit acetonem. Nejlepší a osvědčenou metodu odkouknete třeba tady. Sestavení už je velmi jednoduché a případné nejasnosti si vyjasníte tunami obrázků na Google vyhlledávání.

Konečně střílení

liberator-forbes.jpgLiberator bez kohoutku Střelba se příliš nedaří, ba dokonce vůbec. Pistole je stavěna na ráží 0.380. Podle samotného autora Liberatoru výstřel pistoli přílliš nepoškodí, ale někdy úderník vůbec nepodnítí zápalku.
O tom, že nejsem sám, komu se střelba zrovna nedaří a komu se láme spoušť, se můžete přesvědčit třeba nejrozšířenější fotkou Liberatoru, kde je kohoutek utržený. A nikomu to nevadí.

Fotogalerie

liberator1.JPG
liberator2.JPG
liberator3.JPG
liberator4.JPG
liberator5.JPG
liberator6.JPG

Komentáře k článku

Článek bohužel ještě nemá žádné komentáře.


FB G+
nebo po přihlášení přes účet sociálních síťí
Portrét